Шарка по овцете и козите удари тежко Гърция: над 400 000 животни умъртвени до декември

През последните седмици на декември в Гърция се разви сериозна епизоотична ситуация, след като властите потвърдиха масово разпространение на шарка по овцете и козите в няколко ключови животновъдни региона. По официални данни до момента са умъртвени над 417 000 овце и кози, което представлява около 4–5% от националното стадо.

Най-засегнати са районите в Централна и Северна Гърция, включително Тесалия и Лариса – традиционни зони с интензивно овцевъдство и козевъдство. Болестта се разпространява бързо, а при установяване на огнище се прилагат строги мерки, включително пълно ликвидиране на засегнатите стада.

Удар върху производството на овче и козе мляко

Гърция е сред водещите производители на овче и козе мляко в Европейския съюз, като голяма част от суровината се използва за производство на защитени традиционни продукти, включително фета. Масовото умъртвяване на животни вече води до осезаем спад в наличните количества мляко, особено в регионите с висока концентрация на млечни стада.

По информация от гръцките власти, компенсациите за умъртвените животни варират между 132 и 220 евро на животно, в зависимост от възрастта и категорията. Въпреки това, много стопани съобщават за сериозни икономически загуби и прекъсване на производствения цикъл.

Ограничения и последици за сектора

Заради заболяването са въведени ограничения върху движението на животни и продукти от засегнатите райони. Това създава допълнителни затруднения за фермите и млекопреработвателните предприятия в разгара на зимния сезон, когато логистиката по принцип е по-сложна.

Ситуацията се развива на фона на дългосрочен спад на овцевъдството и козевъдството в Европейския съюз, като загубите в Гърция допълнително намаляват общия брой животни в региона.

Развитие на ситуацията до момента

Гръцките ветеринарни служби продължават наблюдението и прилагането на мерки за ограничаване на заболяването. Очаква се темата да остане водеща и през следващите месеци, тъй като възстановяването на стадата ще отнеме време, а последствията за сектора тепърва ще се отчитат.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here