Дойде ред и на водата

Без зърно може, но без вода не става. Мълчанието по този въпрос е приоритетно. Така мълчахме преди 3-4 години, когато започна да се говори за глобалното затопляне, за сушите, за глада породени от липса на вода.

Препоръки към фермерите

 За съжаление, сушите, наводненията и други климатични промени драматично засягат дейността на фермерите. Въпреки това, някои последствия могат да бъдат избегнати, ако се грижим за естествените водоизточници, с някои важни правила:

  • Осигурете си запаси от вода в периодите, когато водните ресурси са ограничени, като напълните водни басейни за напояване;
  • Напояването трябва да се извършва през нощта, когато водата се изпарява по-малко, отколкото през деня;
  • Приоритетизиране на напояването на най-ценните култури в критичните фази от развитието им;
  • Ориентация на водните ресурси стриктно към корените на растенията;
  • Редовна проверка на водоразпределителната система за напояване, за да се избегнат неконтролирани течове.

И за да се предотврати сушата, някои мерки могат да бъдат взети рано:

  • Натрупване на вода от валежите;
  • Създаване на водни запаси в почвата през късната есен – зимата;
  • Покриване на почвата със слой растителни остатъци, като нарязани клонки, който поддържа влагата в почвата;
  • Поддръжка, рехабилитация и изграждане на водни басейни за напояване;
  • Засадете интелигентно, изберете растения, устойчиви на суша; това да става през пролетта и есента, когато нуждите от вода са по-ниски.

 Препоръки към държавните институции и власти

Заедно можем да спестим значителни суми, ако използваме водата правилно. Опазването на водата може да се превърне в основна практика на работното място.

  • Уверете се, че крановете и тоалетната не текат;
  • Служителите да използват водата рационално, СТРИКТНО при необходимост;
  • Опазването на водата помага за предотвратяване на замърсяването на местните езера, реки и водоеми;
  • Съветвайте служителите относно начините за пестене на вода и пари, като използвате предупредителни съобщения за суша на обществени места
  • През този период избягваме използването на артезиански кладенци, поливане на тревни площи, миене на автомобили.

Съвсем скоро ще се сблъскаме с липсата на вода и проблема „вода“ ще бъде включван в първите места на списъка с проблеми допринесли за кризата

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here