Проектът “Евро Овца”, за който сме писали вече, продължава своята работа и обогатява знанията на овцевъдите. За съжаление нашата страна няма участници в проекта. В него са включени по двадесетина овцевъда от страните с развито овцевъдство в Европа – Франция, Италия, Испания, Румъния, Гърция, Ирландия, Великобритания, Унгария и Турция. В тези страни се отглеждат над 80% от овцете на Европа.
На всеки „отбор” се поставят задачи, които трябва да бъдат изпълнени в производствени условия, за да може резултатите да са в помощ на овцевъдите.
Французите трябваше да отработят въпросът с количеството вода, която пият овцете дневно.
Познаването на тази информация може да помогне на земеделските производители да изчислят нуждите от вода на своите животни – в зависимост от групите и категориите животни – и да адаптират количеството вода, което се предоставя, когато е необходимо (например при високи температури). Може да се наложи да се инсталират нови поилки или поне сменяеми устройства в случай на горещи вълни
Цел: да стане ясно, колко вода пият овцете дневно, за да коригирате количествата вода която предоставяте на овцете ако е необходимо.
Описание: Поставени са водомери в десетина ферми, в които се отглеждат овце от породата Лакон. Целта е да се прецени какво количество вода консумират животните от различни категории: лактиращи овце-майки, бременни овце-майки, агнета.
Това проучване изисква два различни вида фуражни дажби, сухи и мокри. Първите измервания са извършени през зимата, а други през лятото, за да се оцени влиянието на температурата върху производството.
Следователно, получените резултати дават представа за ежедневната консумация на животните.
Възрастни овце-майки: Както се очаква, нивото на потребление варира значително в зависимост от нивото на производство на овцете.
Зима: овцете, които произвеждат повече мляко от останалите (минимум 2 л/ден) и получават суха фуражна дажба, могат да пият до 10 л вода на ден. Бременна овца ще изпие около 4 л/ден. Овце-майки, на които се дава дажба от мокра храна, пият по-малко количество вода на ден, с около 1,5 литра по-малко.
Лято: температурата също оказва голямо влияние върху консумацията на вода от животните, особено тези, на които се дава суха фуражна дажба. Когато температурата надвишава 30°C, е наблюдавано, че дневната консумация на вода може да бъде с 1,5 литра по-висока от дневната консумация на овцете-майки в дните, когато температурата пада под 20°C.
Агнета: Консумираното количество зависи от големината на агнетата и съответно от тяхната възраст. От момента, в който се научат да пият вода, агнетата консумират около 1,5 л/ден. Дневният им прием нараства след 100 дни и се успокоява, когато стигнат около 2,5 л/ден
Очаквани ползи: Внедряването на това решение би предотвратило намаляването на производството на мляко поради недостиг на вода овце-майки.
Предпоставки и/или ограничения: Съществуващите съоръжения може да се наложи да бъдат преобразувани и точните решения може да изискват редовна подмяна.
От материала се разбира, че поенето на овцете трябва да се реши, както в полза на овцете да получават необходимите количества вода, така и в полза на овцевъдите във връзка с намаляване разходите на вода. Защото тя не само ще става скъпа, но и няма да я има.
Всички който мисли за поене от знайни и незнайни водоизточници, трябва да разбере, че те остават в миналото. Вероятно някой пак ще кажат, че не живеем в реалния свят. Но ние, ако не искаме да го направим така, както трябва, просто ще бъдем принудени да направим крачка назад.