Нарастващата популярност на козето мляко в Швейцария си има и своите недостатъци: малките ярета, имат малка стойност и се третират като отпадъчни продукти. Според швейцарското хуманно отношение към животните (STS)в момента при отглеждането на кози има много проблеми в тази връзка.
Проблемът е, че козите трябва да раждат всяка година, за да дават мляко. Едва ли някой от стопаните иска малките. Козето месо не е популярно. Докато козето мляко е модерно и не на последно място полезно при страдащите от алергия към краве мляко. За фермерските стопанства, производството на мляко от кози е доходоносен бизнес, поради добрата цена на млякото и в момента се произвежда около два пъти повече козе мляко, отколкото преди 20 години.
Според STS, потреблението на глава от населението е само 70 грама козе месо от общо 50 килограма месо, което всеки швейцарец консумира средно годишно. С изключение на Великден, почти няма търсене. Ето защо, фермера иска да се отърве от малките по най-бързия начин. Често малките ярета са продавани на търговците на възраст от само два – три дни на ферми за угояване.
Лошото за нас е, че тези животни изчезват след продажбата на търговците и не можем да ги проследим обратно.. Само част от тях се озовават в кланиците. Искаме да знаем какво се случва с другите животни – питат защитниците..
Друг проблем, според защитниците е, че малките са отделени от майките си толкова рано. Тяхната имунна система тогава не е напълно развита и се получавате по-често пневмонии или бъбречно заболяване.
В допълнение, някои ярета са държани в стопанствата за угояване, частично при лоши условия. Смъртността по време на угояването стига до 13%..В крайна сметка, според швейцарското хуманно отношение към животните, се вижда първото подобрение на ситуацията. От 2020 г. козите, както и добитъкът днес, трябва да бъдат записани в базата данни за трафика на животни.
Базата данни улеснява разбирането на мъчителния транспорт и живота на малките, докато не бъдат заклани на възраст от шест до осем седмици.
Но това не е достатъчно, според сдружението за хуманно отношение към животните.То изисква въвеждането на минимални стандарти за хранене, отглеждане и клане.
ицточник: STS
Ярешкото месо е по добро от агнешкото от 21 кози имах 46 ярета останаха 10 къстни за октомври ,които са поръчени
Проблема в България е, че навсякаде става джунгла няма хора ,няма кози има ограничение.
НЕ Е МНОГО ДОХОДНО ОТ КОЗИТЕ МЛЯКО НА 45 СТОТИНКИ А ЯРЕТАТА ГИ ТЪРСЯТ ПО 3.5О
65 стотинки доходоносен бизнес срам
Става въпрос за Швейцария! Бъдете спокойни драги колеги и колежки 😀
…Да им имам проблемите на швейцарците…Тук при мен нито яретата продадох нито от млякото спечелих…
Ярешкото месо е много вкусно и липсва мазно.