През месец май по време на третото издание на „Национално изложение по млечно козевъдство“ – гр. Лясковец, се проведе общо събрание на АРМПК, на което присъстваха повече от половината от членовете от цялата страна. Беше направен отчет за свършената работа през изминалите години и се очерта пътят, по който ще се развива асоциацията за следващите пет години.
В изпълнение на решенията АРМПК стана член на „Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА) “ – органицазия, в която на федеративен принцип участват повечето развъдни и местни организации (само юридически лица) от сектор овцевъдство и козевъдство с цел обединение на бранша и отстояване на единни позиции по актуални проблеми.
Също така АРМПК сключи споразумение за сътрудничество с Тракийския университет – гр.Стара Загора, относно провеждане на изследвания за установяване и превенция на заболяванията при козите, както и провеждане на съвместни информационни семинари.Като първа стъпка бяха закупени ELISA-китове за серологичен анализ на вирусен артрит-енцифалит при козите (CAEV) от стадата от клас „Национален генофонд“.
След гласуване на общото събрание бе създаден експертно-научен съвет по въпросите на селекцията и усъвършенстване на породите към АРМПК. През годината се проведоха няколко заседания за съвета, като на тях окончателно бе завършен „Правилникът за водене на развъдна дейност и развъдна документация“, отговарящ на най-новите нормативни изисквания, заложени в Регламент (ЕС) 2016/1012. С помощта на експертите беше написана и развъдна програма на Алпийска порода кози в България, с която АРМПК кандидатства за разрешение за извършване на развъдна дейност по чл.29 от Закона за животновъдството.
През 2017 г. започнахме работа по създаване на Национална генетична банка за породите млечни кози.За целта закупихме оборудване за изкуствено осеменяване и контейнер за съхранение на замразена семенна течност.Капарирахме и 120 дози от тогенбургска порода – внос от Германия.
За нуждите на селекцията бяха закупени млекоанализатори и съвременен апарат за определяне броя на соматичните клетки в млякото. Беше доразвита web- системата, така че да записва и обработва данните от млекоанализаторите, а също и мобилното приложение, което чрез мобилен принтер да отпечатва самозалепващ се етикет с баркод и развъден номер за всяка млечна проба. Млекоанализаторите от своя страна са оборудвани с баркод-четец за „разпознаване“ на пробата, като по този начин ръчната работа и възможностите за грешки са сведени до минимум. След анализ машините автоматично изпращат данните в web-системата.
В края на месец май за нуждите на АРМПК бе закупен лек автомобил Мерцедес Виано със седем места, който да тегли караваната за животни при продължителни пътувания, а също и да събира цялата необходима техника за извършване на всички зоотехнически мероприятия в една ферма.
В средата на месец август, в изпълнение на сключен договор закупихме и транспортирахме до България 20 животни от породата тюринген валд (10 мъжки и 10 женски). Животните, отглеждани във ферма та Ziegenhof Peter, в Грьосен, Германия, са част от националния генофонд на Германия и се контролират от зооинженерите от Landesverband Thuringer Ziegenzuchter e.V.
За животните бе наета и основно ремонтирана карантинна база, която да се използва и в бъдеще при внос на елитни животни.
Въпреки че броят на контролираните стада бе по- малък в сравнение с 2016 г., броят на чистопородните животни се увеличи, като това се дължи основно на големия брой оставени ярета за разплод (3115 или около 28%).През 2017 г. се наблюдава увеличаване на търсенето на разплодници със зоотехнически сертификат, а също и засилване на търговията с женски ярета за разплод. Средната млечност на контролираните животни също се повишава, въпреки че голяма част от животните не са лактиращи, или са на първа и втора лактация.
В национален мащаб (според данните на Аграрния доклад) козите-майки са намалели с 9,2% спрямо предходната година, но въпреки това добитото мляко се увеличава с 0,4%
Тези данни са най-доброто доказателство за успешно провежданата работа от зооинженерите на АРМПК!
През 2018 г. имаше отказ на зам.-министъра на МЗХГ д-р Цветан Димитров да бъде подкрепено изложението, организирано от АРМПК. Провеждането на четвърто „Национално изложение по млечно козевъдство“ бе под въпрос. Въпреки това, чрез колективни усилия за пореден път се доказа, че можем да се справяме в трудни ситуации, като не само че изложение бе проведено, но то бе по-мащабно и премина под много по-голям обществен интерес.
На 2.07.2018 г. Върховният административен съд излезе с решение по делото срещу Наредба 3 от 17.02.2015 г. за условията и реда за прилагане на схемите за директни плащания и отмени спорните текстове. Това на практика означаваше, че се отменят част от изискванията към земеделските производители и те по-лесно ще получават субсидии за животни под селекционен контрол. Също така фермери, чиито животни са били недопустими за подпомагане през 2017 г. могат да предявят претенции за пропуснати ползи. Неглижирането на проблема от страна на МЗХГ и пряко отговорните лица от най-високите етажи на властта във ведомството, отново изкара хората на улицата.На 13.07.18 г. отново организирахме протест, като затворихме главния път София–Варна при с. Шереметя, който за голямо съжаление не даде резултат.В следствие на това на 18.07.2018 г. се проведе мащабен протест пред сградата на Министерски съвет в гр.София, продължил над 6 часа, но успешен. Вследствие на протеста бяха уволнени пряко отговорните лица в МЗХГ, които унижиха фермерите. Помощта Deminimis се увеличи от 5 на 15 лева на животно, овцевъдите и козевъдите, потърпевши от наредбата ще бъдат компенсирани за сметка на бюджета.
След протестите и отстраняване на отговорните лица нормалният диалог с МЗХГ бе възстановен. Това даде възможност да се направят много полезни неща за животновъдите. Директор на дирекция „Животновъдство” вече е изграденият експерт зооинж.Силвия Василева.В края на 2018 г. стартираха отдавна очаквани държавни помощи, а именно за изграждане на Малки мандри по наредба №26 и Мобилни кланници. Паралелно работим съвместно добре и по бъдещи проекти в помощ на фермерите.
През месец август се осъществи внос от Швейцария на животни от породите саанска, тогенбургска и алпийска клас елит-рекорд, многократни призьори на национални и световни изложения, за нуждите на развъдния център на АРМПК.
През месец септември се осъществи дългоочакван внос на англо-нубийски кози и пръчове за нуждите на развъдния център на АРМПК. Животните, отглеждани във фермата Binataler, в Германия са част от националния генофонд на Германия и се контролират от зооинженерите от Landesverband Baern Ziegenzuchter.V.
През месец ноември 2018 г.АРМПК закупи на търг стопанска сграда и прилежащ имот за изграждане на „Национален развъден център за млечно козевъдство“ с прилежащи клиники за добив и съхранение на семенна течност, ембриология и ембриотрансфер.
„Това е накратко най-новата история на млечното козевъдство в България, която без всеотдайния труд най-вече на фермерите-козевъди нямаше да бъде такава.
Вярваме, че всички заедно можем повече и вече сме извървели трудният път! “
Деан Тодоров