През 2015 г. в периода 08–10 май „Асоциация за развъждане на млечните породи кози“ проведе „Национално изложение по млечно козевъдство“ паралелно с проведения „Национален събор на овцевъдите“ организиран от „Национална асоциация за развъждане на синтетична популация българска млечна овца“.
През дните на провеждане на изложението се наблюдава голям интерес от страна на посетителите (по данни на НАРСПБМ само за три дни изложението бе посетено от над 300 000 души). Изложението – Национален събор на козевъдите в България е инициатива, която се прилага за пръв път в България и първото по вида си специализирано изложение за кози.На изложението бяха представени групи животни, както следва: кози- майки, козички, мъжки ярета, пръчове от фермери – козевъди от цялата страна, както и различните традиционни видове продукция.
Съборът бе възможност за посетителите да се запознаят отблизо с традиционните автентични продукти от козе мляко и месо, с постиженията в млечното козевъдство и с голяма част от обичаите свързани с овцевъдството и козевъдството в различните райони и общности на страната. Беше привлечено внимание на обществеността не само от района, но и от цялата страна.По този начин се поощряват фермерите да произвеждат повече и по-качествени продукти от козите, които отглеждат, а обществото да търси и купува директно от фермите традиционни български продукти.
На 30 и 31 януари в гр. Сливен се проведе разширен управителен съвет, в който взеха участие всички земеделски стопани на стадата от националният генофонд. Едно от взетите решения бе разплодните пръчлета да се допускат за разплод само и единствено след одобрение от АРМПК. За да се спрат спекулациите и измамите с „елитни животни“, на одобрените пръчлета към индивидуалния номер се татуираха и инициалите на собственика на стадото. За всяко животно бе издаден сертификат за произход, който бе наличен при фермера-производител на разплодника.Поради увеличения брой на контролираните стада, респективно чистопородни разплодни животни, а също и промяна в организацията на селекционната дейност в новия програмен период 2014–2020 (за всяко животно предварително се заявяват какви дейности ще се извършват през следващата година; извършват се минимум пет млечни контроли, а не две; асоциациите изготвят списъци по ветеринарна марка на контролираните животни, на базата на които се определят част от субсидиите, получавани от фермерите), се наложи да заменим досега използваната софтуерна платформа от база данни с нова – web-базирана.
В началото на 2016 г. започнахме консултации с различни софтуерни компании за изработване на web-базирана система за управление и администрация на развъдната дейност. След проведени срещи бе определена фирмата-изпълнител, която изрази готовност да изпълни всички изисквания по техническото задание.
Към web-системата бе разработено и приложение за android, с чиято помощ на смартфон или таблет се осъществява постоянна връзка с базата данни. Приложението има възможност да работи и без наличие на интернет връзка. Посредством RFID-четец с Bluetooth ветеринарните номера на животните се „прочитат и изпращат“ автоматично до таблета за вписване или обработка на данните за порода, възраст, пол, бонитировка, млечни контроли, екстериорни измервания, линейни преценки, справки и други. След приключване на работа в конкретно стадо приложението има възможност да отпечата списъци с пълна информация за извършените дейности към текущия протокол за посещение. За тази цел автомобилите на АРМПК са оборудвани с инверторни устройства, които преобразуват напрежението от 12v на 220v, което дава възможност в полеви условия да се използват лазерни принтери с евтини консумативи.
За нуждите на асоциацията през 2016 г. бяха закупени четири персонални компютъра (два стационарни и два преносими с необходимата окомплектовка), високопроизводителна копирна машина, два броя таблети, два броя влаго и прахоустойчиви RFID-четец с Bluetooth с голям обхват на действие, прецизна автоматизирана електронна везна за определяне на живо тегло на животните. Също така за обезпечаване на работата на зооинженерите в стадата при извършване на млечни контроли и контол на живото тегло бяха закупени два нови товарни автомобила на лизинг – Dacia Duster и Dacia Doker, както и два броя ремаркета за лек автомобил.
В периода 06–08 май АРМПК проведе второ издание на „Национално изложение по млечно козевъдство“.
През 2016г. служители на Асоциацията посетиха изложението за животни в град Клермон-Феран, където проведохме срещи с френските ни колеги и закупихме автоматичен RFID-четец за вграждане към кантар за животни или селективна врата.
Също през 2016 г. АРМПК участва в Националното изложение по животновъдство в гр.Сливен, където бяха представени животни от пет млечни породи: българска бяла млечна, саанска, тогенбургска, алпийска и англо-нубийска. Посетителите имаха възможност да се запознаят с всички отглеждани в страната породи млечни кози. При провеждане на това събитие, бе дадена възможност на животновъди от цялата страна да се срещнат и да обменят опит.
В края на 2016 г. от МЗХ изложи на обществено обсъждане промени в Наредба 3 от 17.02.2015 г. за условията и реда за прилагане на схемите за директни плащания, в която бяха заложени дискриминационни изисквания за доказване на реализирана продукция към земеделските производители, отглеждащи кози и овце от млечно направление. АРМПК разработи друг механизъм за доказване на „производство“ от животновъдите, който беше подкрепен от почти всички развъдни организации. Въпреки това МЗХ не се съобрази с нас и прие подготвените промени без изменения. Това предизвика голямо недоволство сред фермерите и заедно с „Националната овцевъдна асоциация“ на 30.01.2017 г. организирахме протест пред МЗХ, като крайна стъпка. В резултат на протеста наши представители бяха поканени от служебния министър на разговори, на които договорихме ново разглеждане на спорните текстове и по-широка дискусия, но такава не се състоя.
След обнародването на Наредбата през месец февруари в държавен вестник заедно с още четири развъдни организации подадохме жалба пред Върховния административен съд.Едва през месец декември бе даден ход на делото.
следва продължение:…..
Деан Тодоров
сп. ЖИВОТНОВЪДСТВО –
/годишен абонамент – 60 лв. за 6 книжки, без ДДС/