Как се възстановява един почти изгубен сектор в България
На 12.06.2000 г. в град Троян група амбициозни фермери, водени от идеята за обединение и единство в козевъдния сектор, създадоха „Асоциация за развъждане на Българска бяла млечна порода кози в Република България“. Създадена бе първата национална развъдна програма за развъждане на козите от породата ББМ. През 2001 г. АРББМПК получи разрешение №12 от 05.03.2001 г. за извършване на развъдна дейност с кози от породата ББМ. През годините се водеше племенно-подобрителна работа в отделни стада заедно с колегите от ИАСРЖ.
През 2008 г. с приемане на новата нормативна уредба от МЗГ, развъдната дейност, водена дотогава от „Изпълнителна агенция по селекция и репродукция в животновъдството“, премина към развъдните асоциации, а ИАСРЖ контролира дейността им.
През 2009 г. сключихме договори със 113 стопани за 12776 животни.От тях 182 животни бяха чистопородни, а останалите – кръстоски.
Поради прекратеното субсидиране и изисквания членски внос от Асоциацията през 2010 г. голяма част от стопаните бяха демотивирани и не пожелаха да сключат договори и да се извършва селекционно- подобрителна дейност, а друга част от стадата по различни причини бяха ликвидирани. И така сключихме договори с 15 стопани и общо 2069 животни, като бяха изгубени 7 от общо 9-те стада от националния генофонд.
През април 2011 г. бе учредено ново сдружение с нестопанска цел – „Асоциация за развъждане на млечни породи кози“ (АРМПК) със седалище в гр. Русе. Сдружението бе определено от учредителите за осъществяване на обществено полезна дейност, като уставът беше съобразен със законовите изисквания за това. АРМПК бе вписана от Русенския окръжен съд като легитимно сдружение на 16.05.2011 с решение №60 по фирмено дело №18, а на 14.07.2011 г. АРМПК бе вписана и в Централния регистър при Министерството на правосъдието за сдруженията с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност под №20110714002.
Съставена бе нова развъдна програма за десетгодишен период за кози от породата българска бяла млечна, като в отделни стада ще се развъждат и кози от породите тогенбургска и англо-нубийска.
На 2.08.2011 г. Асоциацията получи Разрешение №64 от Министъра на земеделието и храните да извършва развъдна дейност с кози от млечните породи за срок от 10 години, съгласно чл.20 от Закона за животновъдството.
Асоциацията наследи водената до момента племенна дейност от АРББМПК с животните от породата Българска бяла млечна като успяхме да запазим 12 стада, за голямо съжаление в резултат на икономическата криза бяха ликвидирани останалите 3 стада с общо 420 животни.През същата година бяха привлечени нови 16 члена на сдружението и броя на контролираните животни достигна 3654.
В края на 2011 г. управителният съвет на Асоциацията предприе мерки за популяризиране на дейността на сдружението, като се взе решение да се предоставят безвъзмездно мъжки разплодници на членовете. Проведохме редица срещи и семинари с животновъди от всички области на страната, като бяха обсъдени актуалните проблеми в животновъдството, благодарение на това ние успяхме да добием реална представа за състоянието на козевъдния сектор, както и нуждите на фермерите. Съдействахме за решаването на спорни въпроси между фермери и търговци. Обединихме фермерите по области, като по този начин се споразумяхме с млекопреработвателните предприятия за по-високи изкупни цени и редовно изплащане на изкупената продукция.
През 2012 г. дейността на Асоциацията от предходната година даде добър резултат и благодарение на положените усилия и свършената работа, дейността на асоциацията се популяризира сред фермерите, като броят на членовете се увеличи до 51 души, а броят на контролираните животни достигна 6874 бр. Въпреки увеличения брой на контролираните животни чистопородните кози от породата ББМ бяха 908 (865 женски и 43 мъжки). По-голямата част от стадата бяха съставени предимно от млечни кръстоски с ниска продуктивност.
АРМПК изготви цялостен доклад, отразяващ влошеното състояние и негативните тенденции в млечното козевъдство в България.Докладът беше представен и разискван на 21.02.2012 на заседание на Националния съвет по генетични ресурси, като се взе единодушно решение породата „Българска бяла млечна“ да бъде класифицирана като „застрашена от изчезване“ съгласно чл.18, ал.3 от Закона за животновъдството.
След всички административни процедури на 12.03.2013 г. благодарение на тогавашния Директор на ИАСРЖ проф. д-р Васил Николов, породата ББМ бе включена за подпомагане като застрашена от изчезване по мярка 214 „Агроекологични плащания“ от Програмата за развитие на селските райони 2007–2013.Това беше силен тласък в развитието на породата. Членовете на АРМПК се увеличиха до 123, а общо животните в стадата – до 20 191. Пръчопроизводните стада вече бяха 6, а чистопородните животни от породата ББМ достигнаха 2792 броя предимно млади животни.
През 2014 г. въпреки нулевия прием на нови заявления за подпомагане по мярка 214 и спряното финансиране, успяхме да задържим фермерите в асоциацията, да съхраним и умножим постигнатите резултати в селекционната дейност. Участвахме в работни групи в МЗХГ по разработването на схемите за животни под селекционен контрол за новия програмен период 2014–2020.
Въвеждането им през 2015 г. очаквано мотивира много фермери да започнат развъдно-подобрителна дейност в стадата си.Многократно се повиши търсенето на чистопородни животни. За да отговорим на повишеното търсене на качествени разплодници и да доразвием генетичния потенциал на нашите животни, бе необходимо да се използват елитни вносни разплодници от породите саанска, англонубийска, тогенбургска и алпийска, с които да се приложи облагородително и възпроизводително кръстосване в отделни стада.
За постигането на тази цел през 2015 г. АРМПК основно ремонтира и дооборудва закупената през 2013 г.каравана за превоз на животни съгласно изискванията на Регламент 1/2005 на Съвета от 22.12.2004 г.След одобрение от Българската агенция по безопасност на храните получи „Лиценз за превоз на животни за продължителни пътувания“ №206.Така съгласно сертификата за одобрение, караваната може да превозва 13 броя кози или 20 броя ярета, което я прави единствена по рода си в България.По този начин могат да се внасят малко на брой елитни разплодни животни (основно мъжки) от водещите страни в млечното козевъдство: Франция, Германия, Швейцария, Холандия и др., което до момента беше непосилно скъпо и трудоемко начинание.
следва продължение:…..
Деан Тодоров
сп. ЖИВОТНОВЪДСТВО –
/годишен абонамент – 60 лв. за 6 книжки, без ДДС/