Време за прочит: 3 минути
Румънците, след двете породи Палас за многоплодие и месо ни изненадват с трета порода от тази група – Палас за мляко.
Още две нови породи в Румъния
В Института в Констанца има и линия Milk-Palas, която е създадена чрез кръстосване на породите Източнофризийска от Германия и Авасиi от Израел с мериносни породи, последвано от репродуктивна изолация и селекция в посока на увеличаване на производството на мляко. Линията е международно конкурентна.
Характеристиките на млечната линия Палас:
- Общо производство на мляко – 180-220 литра / глава;
- Продължителност на лактацията – над 180 дни;
- Стоково производство на мляко – 120-140 литра / глава.
Линията може да се използва за производство на хибридни млечни овце или може да се използва за производство на мляко и месо. От тази линия кочове и спермата се доставят ежегодно във ферми в Добруджа и съседните окръзи: Браила, Калараши, Яломица, за да се подобри производството на мляко в местните породи.
Линията за висока плодовитост – създадена е чрез сложни кръстоски, използващи породите Романов, Източнофризийска, Финландски ландрас и Меринос де Палас. Линията е репродуктивно изолирана в продължение на повече от 6 поколения, уникална е в Румъния и отговаря на условията, за да бъде одобрена като ново творение на института.
Характеристики на линията:
- Плодовитост – 160-180%;
- Агнета, отбити на 100 овце – 140-160 глави;
- Дълъг размножителен сезон;
- Общо производство на мляко – 160-180 литра.
Може да се използва за производство на агнета за месо чрез кръстосване с местни породи овце.
Директорът на Института за научни изследвания и развитие на овцевъдството Palas казва, че е направил прекурсорите за други специализирани овце за месо и мляко, но с други варианти за кръстосване. „Тук говорим за кръстосване със Суфолк, Тексел или Лакон. Въпреки че финансовите ресурси не са достатъчни, не можем да изоставим изследването, защото това липсва на Румъния и ние искаме да й помогнем: да навлезем на пазара на ЕС със специализирани породи “, заключава специалистът.